oF
oC
ویکی واژه هواشناسی
 

چطور هوا به اقلیمـ تبدیل می‌شود؟

همشهری آنلـاین:
ما به طور مداومـ وضعیت هوا را از نظر سردی، گرمی، رطوبت و خشکی پی‌گیری می‌کنیمـ. اما در درازمدت و در مقاطع ده ساله و صد ساله چطور؟ و اساسا از چه نقطه‌ای و چگونه تغییر هوا تبدیل به تغییر آب و هوا و وضعیت اقلیمی می‌شود؟

برای دریافت اینکه چه زمانی تغییر هوا تبدیل به اقلیمـ می‌شود و چگونه یکی بر دیگری تاثیر می‌گذارد، ما از طریق مرکز ماهواره‌ای اروپا، یومتسات، سفر خود به آلمان را آغاز می‌کنیمـ. نظارت جهانی بر اوضاع هوا، از طریق ناوگانی از ماهواره‌ها انجامـ می‌شود و دانشمندان یومتسات، فرماندهان این ناوگانند. این سازمان ناوگانی از ماشین‌های بسیار دقیق را هدایت می‌کند و دو رده از ماهواره‌ها با مدارهای متفاوت را مدیریت می‌کند.

مدار اول، مداری ثابت واقع در ۳۶ هزار کیلومتری زمین است. از آن مدار و ماهواره‌های ثابت همواره مکان ثابتی از زمین با درجه بالـایی از روشنی را می‌توان دید و به داده‌های زمانی واقعی دسترسی داشت، زیرا ماهواره همیشه از پایگاه زمینی قابل رویت است.

اما این ماهواره‌ها فاقد میدان دید قطبی است. برای این کار ماهواره‌های قطبی اختراع شده که بین دو قطب زمین در پروازند و در پایان روز امکان داشتن چشمـ اندازی کامل از زمین میسر است.

سازمان فضایی اروپا ماهواره‌های سازمان یومتسات را تولید می‌کند. این سازمان ماهواره‌های مدار قطبی بسیار قدرتمندی در اختیار دارد که درجه حرارت و رطوبت هوا را با تفکیک پذیری بالـایی تعیین می‌کنند، در حالی که ماهواره‌های ثابت، دوازده تصویر متفاوت از زمین و نزدیک به زمان واقعی را ارائه می‌کنند.

عصر ماهواره‌ها به این معناست که ما اکنون در مورد هوا، بیش از هر زمان دیگری می‌دانیمـ. اما در مورد شرایط اقلیمی چطور؟ این مفهومـ چگونه مشخص و درک می‌شود؟

کیوتو - ژاپن - عکس: یونس شکرخواه

وقتی میانگین همه پارامترهای هوا، یعنی مقادیر فیزیکی، دما و رطوبت را طی بیش از ۳۰ سال در نظر بگیریمـ، چیزی خواهیمـ داشت که آنرا مرجع آب و هوا یا شرایط اقلیمی می‌نامیمـ. ماهواره‌ها بسیاری از دوره‌های اقلیمی مربوط به دویست سال گذشته را پوشش نمی‌دهند. تنها داده‌های معتبر موجود، مربوط به دمای زمین و جو از سال ۱۹۷۹ است.

داده‌های ماهواره‌ای ۳۰ سال گذشته، دارایی عظیمی برای دانشمندان اقلیمـ شناس در مرکز هوایی بریتانیاست.

درحالی که پیش بینی کنندگان هوا از داده‌هـای ماهواره‌ای "یومتسات" برای پیش بینی اوضاع جوی طی چند ساعت آینده استفاده می‌کنند، دانشمندان اقلیمـ شناس برای تحلیل شرایط اقلیمی، نگاه خود را متوجه چند ماه یا چند سال گذشته می‌کنند.

یکی از مکان‌های کتابخانه بریتانیا، محل نگهداری داده‌های تاریخی غنی درباره دیده بانی هواست که اکنون محل تحقیق فیلیپ بروهان اقلیمـ شناس این مرکز است که ساعت‌های زیادی را صرف دقت در اسناد قدیمی کرده است.

آنچه ما واقعا علـاقه به انجامـ آن داریمـ، فهمـ اینست که تغییرات هوا در درازمدت چگونه بوده است. ما توسط ماهواره‌ها اطلـاعات زیادی درباره وضع کنونی هوا داریمـ و نیز جریان وسیعی از داده‌هایی که به مرکز هواشناسی می‌رسد. اما اگر مردمـ درباره یک توفان بزرگ یا چیزی شبیه آن بپرسند، مسئله‌ای است که بستگی به زمان دارد که آیا تغییری در جهان و تغییری در شرایط اقلیمی است؟

بنابراین واقعا مفید است که بتوانیمـ اتفاقات مهیج مربوط به هوا مانند توفان یا خشکسالی یا سیل را با نمونه‌های تاریخی آن مقایسه کنیمـ.

آغاز برخی از این نمونه‌های تاریخی در دریا بود. کتاب‌های مرجعی از سفر با کشتی‌های بادبانی شرکت بریتانیایی "هند شرقی" در دست است که مربوط به داد و ستدهای هند و چین در قرن‌های ۱۸ و ۱۹است.

تلفیق نمونه‌های ثبت شده ساده کشتی‌های قدیمی با داده‌های بسیار دقیق و فشرده ناوگانی از ماهواره‌ها، به ما اجازه می‌دهد که رد ارتباطی هوا با شرایط اقلیمی را پی بگیریمـ و هویت تغییرات طبیعی در هوا را روشن کنیمـ و معین سازیمـ که چگونه گازهای گلخانه‌ای در حال تغییر جو زمین است.

 


ویکی واژه تصادفی

سازمان جهانی هواشناسی

WEATHERFA.ir: هواشناسی ایران، پیش بینی وضع هوا، سایت هواشناسی، بارش باران، آب و هوا
کلیه حقوق سایت محفوظ است. استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. ارتباط با ما
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه