oF
oC
ویکی واژه هواشناسی
 

هواشناسی (Meteorology)

ریشه لغوی

یونانیان واژه متیورولوگیا را، برگرفته از کلمه (متیوروس)، به معنی اشیای معلق در آزمایش‌های مربوط به هوا، به اضافه (لوگوس) که به خطابه یا درس ترجمه شده است، برای این علمـ به کار برده‌اند؛ لیکن، امروزه مطالعه جو زمین چنان به رشته‌های تخصصی تقسیمـ شده است که واژه فراگیر متئورولوژی (هواشناسی) که از یونانیان باستان برحای مانده است، هیچ کس را ارضا نمی‌کند.

از این رو، برای مطالعه بخشی از جرکه در آن یونش و گسست مهمـ است و روی همـ رفته بالـاتر از ارتفاع حدود 35Km قرار دارد، واژه آیرونومی (نزدیک جو بالـا) را به کار می‌بریمـ، در حالی که برخی، به عنوان نامی فراگیر، علمـ (یا علوم) جو را می‌پسندند.

نگاه اجمالی

هواشناسی شاخه‌ای تخصصی از فیزیک پیشرفته است که از ابزارهای ریاضی پیچیده‌ای بهره می‌گیرد، و بر همه علومـ فیزیک تکیه‌ای استوار دارد. هواشناسی بیش از همه با نظریه تابش الکترومغناطیسی، ترمودینامیک، مکانیک کلـاسیک، فیزیک شاره‌ها، شیمی فیزیک و نظریه لـایه مرزی سروکار دارد.

اگر جو زیرین نیز در آن گنجانده شود، فیزیک خورشید، طیف شناسی، فیزیک پلـاسما، یونش، فیزیک ذرات بنیادی، پدیده‌های اشعه ایکس، نور شناخت، فیزیک پرتوی کیهانی، پدیده‌هـای برانگیزش، الکترودینامیک، مگنتوهیدرودینامیک، انتشار رادیویی و سایر فرآیندهای مربوطه را نیز باید فرا بگیریمـ.

تاریخچه

اولین بار ادموند‌هـالی به سال 1688 اسنادی را در زمینه پدیده‌های جوی و نقشه‌های مربوطه به بادهای متواتر در سطح اقیانوس‌ها، برای بخشی از سطح زمین منتشر می‌کند و در سال 1840 هوری نقشه بادهای اقیانوس‌ها را ترسیمـ و توان و جهت وزش آنها را مشخص می‌سازد و بدین ترتیب در رفع نیاز دریانوردی گامی برداشته می‌شود.

سیر تحولی و رشد

 

  • در اواخر قرن نوزدهمـ مطالعات جو شناسی در سطح زمین بویژه در زمینه اندازه گیری بارانها توسعه پیدا می کند و از سال 1916 مطالعه پدیده‌های جوی در زمینه پیش‌بینی هوا شکل می‌یابد و این بررسی‌هـا بر مبنای ویژگیهای سیستماتیک صورت می‌گیرد.

  • در سالهای بعد، توسعه هوانوردی پیش بینی‌های دقیق تری را در وسعت گسترده‌ای ایجاب می‌کند و آگاهی هوانوردان از حالـات احتمالی آزمایش‌های مربوط به هوا در ناحیه معین و برای یک لحظه از زمان الزامی می‌نماید و به منظور رفع همین نیاز هست که در پاره‌ای از نقاط دنیا سازمانهای هواشناسی به وجود می‌آید.

  • به تدریج به موازات توسعه شناساییهای علمی، برای بهره گیری منطقی از منابع اقتصادی زمین به آگاهی‌های بیشتری از پدیده‌های جوی احساس نیز می‌شود، به گونه‌ای که برای شناخت قدرت هیدرولیکی ناهمواریها و "نفت سفید" کوهستانها به عنوان منبع زایش آبها، تعیین حجمـ متوسط آب رودخانه‌ها در رابطه با نوسان میزان بارندگی سالـانه حوضه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

    همچنین پیشرفت علمـ کشاورزی به منظور کاشت و برداشت محصولـات کشاورزی مهندسین زراعی را به کسب اطلـاعاتی در زمینه آب و هواشناسی وا‌می‌دارد و همین نیاز به عنوان انگیزه دیگری در پیشرفت تحقیقات کلیماتولوژی موثر می‌افتد.

شاخه‌های هواشناسی

 

 

منبع:دانشنامه رشد

مهدی سالم  حسین خادمـ نفیسه ناجی


ویکی واژه تصادفی

سایکرومتر چیست؟

WEATHERFA.ir: هواشناسی ایران، پیش بینی وضع هوا، سایت هواشناسی، بارش باران، آب و هوا
کلیه حقوق سایت محفوظ است. استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. ارتباط با ما
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه