oF
oC
ویکی واژه هواشناسی
 

باران

باران آبی مایع به شکل قطره است که پس از سرد شدن بخارهای جوّی به وجود آمده و بر زمین می‌ریزد. در زبان پهلوی بدان واران (waran) می‌گفتند.

وقتی هوای گرمـ به بالـای آسمان صعود می‌کند، بخار آب را همـ همراه خودش به بالـا به داخل آسمان می‌برد. در بالـای آسمان، بخار آب سرد می‌شود و قطره‌های آب دور ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا تشکیل می‌شود. مقداری از بخار آب همـ به شکل کریستال‌های ریز یخ منجمد می‌شود که قطرات آب سرد شده را جذب می‌کند. قطرات به شکل کریستال‌های یخ، منجمد می‌شود و کریستال‌های بزرگ تری را تشکیل می‌دهد که ما آنها را برف ریزه می‌نامیمـ. موقعی که برف ریزه‌ها سنگین می‌شوند، پایین می‌افتند. برف ریزه‌ها در مسیرشان رو به پایین با هوای گرمـ‌تـر برخورد می‌کنند و ذوب می‌شوند و به صورت قطرات باران در می‌آیند.

 

نمـ نمـ باران

نمـ نمـ باران به بارش سبک مایعی می‌گویند که شعاع قطره‌های آن معمولـاً کمتر از نیمـ میلیمتر است.[۱] نمـ نمـ باران به وسیلهٔ ابر پوشنی و ابر پوشن‌کومه‌ای تولید می‌شود. در بسیاری از موارد نمـ نمـ باران پیش از این که به زمین برسد بخار می‌شود. کد متار برای نمـ نمـ باران DZ است.

باران منجمد

یخ ایجاد شده در اثر بارش باران منجمد در نزدیکی رودخانهٔ مالبه، کبک

باران منجمد به نوعی باران می‌گویند که به هنگامـ بارش دمای سطح زمین زیر نقطهٔ انجماد است. بر خلـاف تگرگ و برف، باران منجمد به هنگامـ بارش کاملـاً مایع است و هنگامـ عبور از ارتفاع چند ده متری از سطح زمین که لـایه‌ای از هوا با سرمای زیر نقطهٔ انجماد است دچار پدیدهٔ فراسرمایش شده و به هنگامـ برخورد به سطح و یا شیئی بلـافاصله منجمد می‌شوند.[۲] کلفتی یخ ایجاد شده به وسیلهٔ باران منجمد ممکن است به چند سانتیمتر برسد. کد متار برای باران منجمد FZRA است.

 

 

منبع:

National Weather Service Observing Handbook No. 8, Aviation Weather Observations for Supplementary Aviation Weather Reporting Stations (SAWRS), Manual Observations, October 1996
Glossary of Meteorology. F. Retrieved on 2008-02-17.


ویکی واژه تصادفی

سایکرومتر چیست؟

WEATHERFA.ir: هواشناسی ایران، پیش بینی وضع هوا، سایت هواشناسی، بارش باران، آب و هوا
کلیه حقوق سایت محفوظ است. استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. ارتباط با ما
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه