oF
oC
ویکی واژه هواشناسی
 

نیم‌کره شمالی

نیمـ‌کره شمالی نیمی از سطح هر سیاره است که از استوای سیاره در طرف شمال قراردارد.

قطب شمال زمین در این نیمـ‌کره قرار دارد. همـ‌چنین بیشتر خشکی‌ها و جمعیت کره زمین در نیمـ‌کره شمالی آن قرار گرفته‌است.

همهٔ پهنه یا بخشی از پهنهٔ بیشتر قاره‌ها به استثناء اقیانوسیه و جنوبگان در نیمـ‌کرهٔ شمالی جای گرفته‌اند. بخشی از آفریقا و آفریقای جنوبی در نیمـ‌کرهٔ جنوبی قرار گرفته‌است و جزایر اندونزی تنها قسمتی از قارهٔ آسیاست که در جنوب استوا واقع شده‌است.

زمان و دما

از آغاز بهار تا آغاز تابستان چون میل خورشید زیاد می‌شود دایره روشنایی دیگر مدارها را نصف نمی‌کند و در تمامـ نقاط نیمکره شمالی قوس روز از قوس شب بیشتر است.

در فصل بهار در نیمـ‌کره شمالی روزها بلند می‌شود و شب‌ها کوتاه میگردد و در نیمـ‌کره جنوبی وضع بر عکس است. هرچه نقطه‌ای از استوا دورتر باشد اختلـاف شب و روز آن بیشتر است. در استوا قوس شب و روز برابر است. در قطب شمال روز و در نیمـ‌کره جنوبی شب است.

در فصل تابستان وضع مانند بهار است اما در جهت وارونه. میل خورشید کمـ می‌شود و در نیمـ‌کره شمالی روزها به‌تدریج کوتاه و شب‌ها بلند می‌شود و در نیمـ‌کره جنوبی بر عکس شب‌ها رفته‌رفته کوتاه و روزها بلند می‌شود. در قطب شمال همواره روز است و در قطب جنوب همواره شب و در استوا وضع به یک منوال میباشد.

دمای هر مکان با عرض جغرافیائی آن مکان بستگی دارد یعنی هر اندازه از استوا دورتر شویمـ گرما کمـ‌تر خواهد شد. افزون بر این بلندی و کوتاهی روزها در این مسئله دخالت کامل دارد چنان‌که در اوایل تیر با این‌که آفتاب نسبت به نیمـ‌کره شمالی تقریباً عمودی‌تر می‌تابد، با یان وجود در اوایل مرداد هوا گرمـ‌تر است. چرا که در این مدت همواره روزها بلندتر از شب‌هاست و گرمای روزها متراکمـ می‌شود.

 

منابع:
    جعفری، عباس، فرهنگ بزرگ گیتاشناسی (اصطلـاحات جغرافیائی). تهران: انتشارات گیتاشناسی، چاپ اول، خرداد ۱۳۶۶.
    لغت‌نامهٔ دهخدا، سرواژهٔ چهارفصل، (در مالکیت عمومی).

 


ویکی واژه تصادفی

سایکرومتر چیست؟

WEATHERFA.ir: هواشناسی ایران، پیش بینی وضع هوا، سایت هواشناسی، بارش باران، آب و هوا
کلیه حقوق سایت محفوظ است. استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. ارتباط با ما
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه